Senior Leadership Team

Name Role
Mark Rankin  Principal
Rebecca Stewart Deputy Headteacher Teaching & Learning
Patricia Rowland Assistant Headteacher Inclusion
Paula Fitzgerald Business Manager

 

Middle Leadership Team

Name Role
Joanne Davis Inclusion Manager
Jane Thewlis EYFS Lead
Sophie Nation RWI Lead
Cherie Saunders Maths Lead

 

Class Teachers

Name Role
Jane Thewlis (0.6) EYFS Class Teacher
Tara Bradley (0.6) EYFS Class Teacher
Rhea Dosi EYFS Class Teacher
Sharon Mayhew EYFS Class Teacher
Sophie Nation Year 1 Class Teacher
Amelia Hart Year 1 Class Teacher
Hannah Quinn Year 2 Class Teacher
Cherie Saunders Year 2 Class Teacher
Laura Godden Year 3 Class Teacher
Charlotte Vogels Year 3 Class Teacher
Susannah Ayres Year 4 Class Teacher
Joshua Broadway Year 4 Class Teacher
Ellie Sloan Year 5 Class Teacher
Daniel Kearley Year 5 Class Teacher
Sam Henham Year 6 Class Teacher
Milton Miltiadou Year 6 Class Teacher

 

Inclusion Team

Name Role
Patricia Rowland SENCo
Joanne Davis Pastoral Manager
Nina Tyson Engagement & Learning Mentor
Kylie Hobbs Engagement & Learning Mentor
Sarah Mills Engagement & Learning Mentor
Georgina Carman Engagement & Learning Mentor
Claire Blower Speech & Language Teaching Assistant
Claire Du Randt Inclusion Officer

 

Individual Needs Assistants

Name Role
Teresa McClure Individual Needs Assistant

 

Teaching Assistants

Name Role
Michelle Bance EYFS (Nursery) Teaching Assistant
Jade Gibbons EYFS (Nursery) Teaching Assistant
Charlotte Hardcastle EYFS (Reception)
Sally Franklin EYFS (Reception)
Sarah Gurr Year 1
Hannah Franklin Pains Year 1
Sally Gander Year 2
Laura Geall Year 2
Zena Wilson Year 3
Lara Barnard Year 3
Douglas Johnson Year 4
Mojo Blythe-Piper Year 4
Raine Jefferies Year 5
Nancy Strivens Year 5
Kate Ward Year 6
Hazel Okines Year 6
Carol O'Prey Read Write Inc. Teaching Assistant
Nathan Grinham Graduate TA

 

Midday Supervisors

Name Role
Teresa McClure Mid-Day Supervisor
Paul McClure Mid-Day Supervisor

 

Breakfast/After School Club

Name Role
Sally Franklin Lead Breakfast Club
Teresa McClure Breakfast Club Assistant
Kylie Hobbs After School Club Assistant
Zena Wilson After School Club Assistant
Sarah Gurr After School Club Assistant

 

Office/Site Supervision Staff

Name Role
Paula Fitzgerald Business Manager
Ruth Newham-Bentley School Secretary
Nina Johns School Receptionist
Paul McClure Site Manager
Georgina Carman Cleaner
Charlotte Hardcastle Cleaner
Dorinda Payne Cleaner
Nancy Strivens Cleaner